Tarihe Göre Filtrelenen Öğeler Pazartesi, 12 Ocak 2015 - Bursa Basketbol
Pazartesi, 12 Ocak 2015 00:00

Mükemmel Bir Düdük Nasıl Çalınır ?

Kaç kere kötü bir karar çaldıktan sonra düdüğünüzü yutmayı istediniz? Bazen fillerimizi kaçırırız ve oyunu etkilemese bile sivrisinekleri çalarız.

Bazı zamanlar kaçırırız, bazı zamanlar çok hızlıyızdır. Ancak, mükemmel hakemler gereken hızlı düdüğü çalmada diğer kötü hakemlerden farklıdır.

Fakat yine de çok hızlı karar çalmazlar. Onlar kararlarına hakimdir.

 

 

Nasıl dengeliyorlar ve böyle mükemmel düdük çalıyorlar?

Triune Beyin Model'ine göre beynimiz bilgileri işlemek için üç ana parçaya sahiptir.

Burada, Belçika'da bulunan büyük FIBA eğtimeni Johnny Jacobs'a, bu konuya teşvik ettiği için teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

1. Reptilian complex

Beynin bu parçası içgüdüsel eylemler, hızlı kararlar için sorumludur. Bu parçayı bir tehlikeyi bertaraf ederken ya da iyi bir refleks gerektiği anlarda kullanırsınız.

2. Paleomammalian complex

Bu bölüm,yani "limbik sistem" beslenme, üreme ve ebeveyn davranışlarını içeren motivasyon ve duygulardan sorumludur.

3. Neomammalian complex

Beyinsel neocortexten oluşan Neomammalian complex, daha çok memelilerde, özellikle de insanlarda bulunan eşsiz bir yapıdır.

Bu kısım, dil, soyutlama, planlama ve algı için gerekli yetenekten sorumludur.

Ucuz kararlar reptilian beyinden gelir. Sahada karar verirken beyninizin bu parçasını kullanmayı önleyin. Bunun yerine neokorteks kullanın ve bilgileri işleyin.

Fakat karar vermek için en kısa sürede beyninize onay verin. Acele edin.

 

5 Mükemmeliğe doğru 5 adım

1. Maçları izle

Tabi bunu abartma! Yeteri kadar maç izlemeyeceksin, Bu yüzden sana ait olan ve olmayan diğer maçlara çalışmak için zamanını kullan.

Beyninizin işleme süresi sizin olayları nasıl farkettiğinize çok büyük oranda bağlıdır. Beyniniz halihazırda görmüş olduğu ve tecrübe ettiği kalıpların eşini çabuk bulur (örneğin, görselleştirme yoluyla).

İzleyebildiğiniz kadar çok maç izleyerek öğrenin ve olaylar hakkında güvenilir ve güçlü düşünceleri bulun. Akıl hocanızla beraber maç seyretmeniz, gelişiminiz için büyük bir araçtır.

2. Hatalarınızdan ders alın.

Maçtan sonra kendinize sorun. Çaldığım kararların hangisini değiştirmek istiyorum. Çok hızlı mıydım? Kötü bir pozisyonda karar çaldım mı? Doğru şekilde kararları işleyin.

Sadece doğru şekilde benzer kararları verirken görselleştirin. Bu sinir sisteminizde ayak izleri oluşturur, bu yüzden, daha sonra nasıl ulaşacağınızı öğrenin. Öğrendiklerinizle bir dergi yazabilirsiniz.

3. Karar vermek için hazır olun

Dikkatli olun, meditasyon yapın Zihninizi arındırın, fazlasını düşünmeyin, ve anı yaşayın. Oyun hakkında kendinizle konuşun. Şuan ne yapıyorum? Baskı, alan savunması, post oyunu, perdeleme var mı?

Daha fazla çalmalı mısın yoksa oynatmalı mı? Eğer maçtan koparsan, geri gel. Zaman ayırın ve en kısa zamanda oyunu yakalayın

4. İdeal mental durumunu yakala.

Maçtan önce ulaşmak istediğiniz duruma hazırlanmak için yatırım yapın,. Bu insandan insana farklılık gösterebilir, fakat genellikle bu aradığınız bir rahatlatıcı ilaçtır.

Çok sakin olmayın, çok heyecanlı da... Odaklanın ve dengelenin.

5. Maçınızı bilin

Takımlar, taktikler, oyuncular, koçlar hakkında her bilgiyi edinin, bu yolla basketbol oynarlar. Maç öncesinde hakemliğinizin kilit noktalarını tanımlayın. Bu tahmin edilemezleri tahmin etmenize yardımcı olur.

İyi kararlar tecrübelerden, tecrübeler ise kötü kararlardan gelir.

Bir olayı yargılamak için, kararı neokorteksinizle birlikte işlemek zorundasınız. Reptilian beyni acilen bırakın. Ritm yakalayın, olayları işleyin, onay için bekleyin... ve düdüğü çalın!

Deneyim kazan, öğren ve her gün geliş!

 

BBHGD Eğitim Departmanı

 

Not: Bu Çeviri BBHGD tarafından yapılmış olup izinsiz paylaşılamaz, çoğaltılamaz.

 

Her türlü görüş, öneri ve geri bildiriminiz için http://www.bbhgd.com/iletisim.html linkinden BBHGD ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Kategori Duyurular