Hazırlanmamak Demek Başarısızlığa Hazırlanmak Demektir

805 defa

Hazırlanmamak demek başarısızlığa hazırlanmak demektir.” – Benjamin Franklin

Bence, çoğu hakem için mental hazırlık sahada başarılı olmanın en belirgin anahtarıdır. Bu yüzden, herhangi bir maç için mental hazırlık zamanı geldiğinde bir beyin fırtınası oluşturdum ve bulduğum bazı kullanışlı bilgileri toparladım.
Şunu unutmayın, bu makale sizin için değil, bu makale MAÇ için. Düdüğü ağzınıza koyduğunuzda büyük sorumluluk sahibi olursunuz. Oyuncular ve koçlar başarıya ulaşmak için çok çaba sarf ederler ve sizin memnuniyetiniz takımlara doğru bir şekilde hizmet vererek maçlarını yönetmek ve taraftarları memnun etmek için güçlü olmaktan gelir.

Seviyeniz ne olursa olsun, hazırlık her maç için gereklidir.

Büyük resimden başlayıp kronolojik sıradan devam edeceğim.

1. Çevre Bilgisi
Oyuna geri dönen istisna sayılacak kadar hakem vardır. Bu nedenle aşağıdaki gibi birçok açıdan maça hazır olmalısınız.
• Kural bilgisi bu işin temelidir. Kural bilgisi olmazsa, sizde çok ciddi konsantrasyon kayıpları görülür ve karar veriyormuş görünseniz bile anında karar verme şansınız olamaz.
• Takımları tanıyın. Koçlar ve anahtar oyuncular hakkında edindiğiniz bilgiler, düdüğünüzün tonunu keskinleştirir. Daima mükemmel bir yerde, kusursuz bir odakta olamayabilirsiniz ve zaman zaman istenmeyen şeyler yaşayabilirsiniz. Sizler beklenmeyeni beklemelisiniz. Koç ve oyuncuların davranışları hakkında edindiğiniz bilgilerle en iyisini yapabilirsiniz. Koçlar ne yönde davranış sergiler, takım kazanmak için hangi stratejiyi uygular. Fakat sahada tarafsız olmanız ve sadece o anki eylemi yargılamanız gerekir.
• Maçınızı bilin. İnanın bana, maçlar sürekli bir değişim içindedir. Sen düdüğü çalarsın, oyuncular buna uyar, fakat bazı zamanlar kontrolü onlar ele alır. Size tavsiyem maçınız hakkında iyi bilgi edinmenizdir ve stilinize uydurmanızdır. Maçtaki küçücük değişiklikleri bile Kontrol altına alabilmeniz için takip edebiliyor olmasınız.
Sahada daha iyi hakem olabilmek için sürekli olarak takımların durumlarını takip edip, maçları analiz etmelisiniz.

2. Maçtan Önceki Gün
Mutlu olmak için anı yaşamanız gerektiğini vurgulamama rağmen görev tamamlanmadan önce ilerlemek için bazı kuralları dikkate almanız gerekebilir.
• Yeterli ve kaliteli uyku çekin. Roger Federer’in günde 11 saat uyuduğunu duymuştum. Bundan dolayı kendilerine imrenirim. Ben bunu yapamam ve muhtemelen siz de yapamazsınız, fakat sizin için en iyisini deneyebilirsiniz ve bu yeterli olacaktır. Bir gün önceden güzel bir uyku çekin.
• Basit bir fitness size yardımcı olur ve vücudunuzu hazırlar.
• Bir gün önceden hiç olmazsa alkolü fazla kaçırmayın. Alkol içilmesi konsantrasyonunuzu düşürür, maç bir sonraki gün bile olsa bu değişmez. En az maçtan bir gün önce bir yudum dahi olsa içki içmeyin!
• Yeteri kadar iyi olduğunuza inanmak çok önemlidir! Bu asıl gerekli olan şeydir. Kendimi sizin yerinize koyduğumda, kendinizden emin olduğunuzu düşünebilirsiniz, fakat tamamiyle hazır olduğunuza gerçekten inanmanız başka bir hikaye. Basamakları tırmanırken, zamanla ve tekrarla bu problemle karşılaşabilirsiniz. Ben yaptığım şeyden emin olurum.

3. Maç Günü
• Bilinçli beslenme, vücudunuz ve beyniniz bağlantılıdır. Uygun bir şekilde midenizi doldurmazsanız, konsantrasyonda zorluklar yaşayabilirsiniz.
• Eğer yorgunsanız, güçlü bir şekerleme yapınız. Yani telefonunuzu, televizyonunuzu, müziğinizi kapatın ve karanlık bir odada 20 dakika kadar kestirin. Gerçekten uykuya dalmanıza gerek yok ve alarmı 20 dakika uyanacakmış gibi ayarlayın. Eğer fazla uyursanız, uyandığınızda kendinizi yorgun hissedersiniz. 15, 25, 30 dakika gibi süreleri de deneyin ve sizin için en iyisi süreyi kullanın.
• Zamanında ya da biraz daha erken yola çıkın. Bu geç kalamayacağınız anlamına gelmez, fakat geç kalmamak için her şeyi yapmanız oldukça önemlidir.
• Maçları izlemeyin. Bu sadece benim görüşüm (tüm yazılarım için aynı şey geçerlidir, bu noktaya dikkat çekmek istiyorum) ve bu provokatif bir açıklama olabilir olduğundan şüphesiz sizin fikirlerinizi de merak ediyorum. Eğer atama günümde bir maç izlersem, performansımın battığını fark ettim. Belki yanlış olabilecek bir örnek görebilirsiniz ve bu örnekler bilinçaltınıza işlenebilir. Bu yüzden, benim önerim sadece iyi yönetilmiş ya da mental olarak doğru olan bazı pozisyonları prova edebileceğiniz maçları seçerek izlemenizdir. Doğru düdük çalındığını göz önüne alarak emin olduğunuz bazı pozisyonları izleyebilirsiniz. Bu sinir sisteminize pozitif bir etki yapması için önemlidir.
• En önemlisi: maç henüz başlamadı! Bu demek ki, maç yok, bu yüzden seni mutlu edecek herhangi bir şey yap (tabi ki kendinize zarar vermeden), ve keyfine bak. Ufak bir iyilik yap ve diğer insanları da mutlu et. Bu seni tamamlayacak ve insanlar sahada bunu görecek, duyacak ve hissedecektir. Maçı umursamayın.

4. Maç öncesi hazırlık
• Kafanı boşalt. Yapabileceğiniz bazı kolay şeyler vardır. Yüzünüze vurun, tokat atın, sevdiğiniz şarkıları dinleyin… ya da meditasyon yapın. Meditasyon, düşüncelerinizi arındırmanın en etkili yoludur. Bunu her yerde yapabilirsin, ne olursa olsun, önemli olan bunu yapman. Bunu alışkanlık haline getir. Başlarda zor gelebilir fakat buna değer.
• İyi bir maç öncesi görüşmesi yapın. Bu kısım ayrı spor dallarında farklılıklar gösterebilir fakat bazı önemli noktalar takım olarak size yardımcı olacak. Diğerlerine saygı duyun ve maç boyunca göz temasını kesmeyin. Hiç şüphem yok ki eğer hakemler senkron halinde olursa, bunun onları güçlendirdiği gerçeğini fark edeceksiniz. Oyuncular, koçlar, taraftarlar bunu görecek, işitecek ve hissedecektir. Derin uyum esastır ve bunu başarmak için en kolay yol gözlerine bakmak ve gülümsemektir. İyi bir maç öncesi, sadece önceden tanışmamış hakemler için yardımcı olmaz. Bu mental olarak hazırlanmak ve oyun stilinde ince ayar yapmak için bir fırsat verir.
• Bazı hızlı mental egzersizler yap. Ne kadar pratik yaparsanız, o kadar kolay olur. Kendinize olan güveninizi arttırabilir, gerçekten hayran olduğunuz en iyi hakemi model alabilirsiniz. Bu benim için çoğu zaman yeterli olmuştur.
• Akıntıya karışın. Motive olmuş konsantrasyon durumu, doğru zamanda, doğru kararlar vermenize yardım eder.
• Batıl inançları akıllıca kullanın. Ben hurafelere ve bunlar üzerinde var olan bilimsel açıklamalara inanırım. Onlar doğru tarafa koyduğunuz mental çapalardır. Onları kaybettiğinizde problem oluşursa, dikkatinizi kaybedeceksiniz ve maçınız can alıcı noktada mahvolacak. Bu yüzden, daima uygulayacağın eylemleri kullanmak için dikkatli ol. Ben bir tanesine sahibim; Sahaya girdiğim anda düdüğümü takarım.

5. Oyun sırasında
Maç başlasa bile hazırlıkların bitmez. Oyunun tamamı boyunca %100 konsantrasyonu sürdüremeyeceğini fark edebilirsin, bu bizim amacımız değil. Oyunda olmadığın zaman acilen oyuna dönmeni sağlaman gerek.
Bunu yapmanıza yardım etmek için birkaç yöntem:
1. Gülümseyin. Sakinleşmenize yardımcı olur.
2. Hareket edin. Konsantrasyonunuzu yüksek tutmanızın yanında karar vermek için doğru yerde olmanıza yardımcı olur.
3. Sadece sahaya odaklanın. Televizyon yok, taraftar yok, tanıdık yok, holiganlar yok… Hiçbir şey yok, OYUN haricinde. Bu yüzden odağınızı maça verin. Dikkatinizi kaybettiğinizi fark ettiğinizde, yapabildiğiniz en kısa sürede kendinize gelin. Benim prensibim dışarıdan dikkat dağıtıcı şeyler geldiğinde üç şey yapmaktır. Onları sevin, değiştirin ve bırakın. Onları bırakabilmeniz için tek yol hakemliği bırakmaktır, bu bir çözüm değildir. Bu yüzden ya dikkatinizi dağıtan şeyleri değiştireceksiniz (seyircileri dışarı almak, koçu uyarmak gibi), ya da onları seveceksiniz. Hatırlayın; şuan memnuniyetle görev alacak birçok hakem var. Fakat herhangi bir şeyden dolayı dikkatin dağılırsa, bunu değiştirebilirsin, tabi olabildiğince erken. Bu nokta, buradaki bilincinizdir. Kendinizi izlemeyi öğrenmeniz ve farklı duygusal halleri tanıyabilmeniz gerekir. Meditasyon da tam burada size yardım eder.
4. Ne zaman hata yapacağınızı ve en kısa sürede ne zaman geriye döneceğinizi bilin.
5. En önemlisi anı yaşayın. Yaptığınız, yapmadığınız ve yapmanız gereken her şeyi unutun. Şu ana konsantre olun. Daima. Bunu kendinizle konuşarak, sahada neler olduğunu kendinize söyleyerek yapabilirsiniz. Fakat dikkatli olun, sadece pozitif ifadeler kullanın ve oyun hakkında yorum yapmayın, çünkü kararlarınız etkilenebilir. “Doğru ol”, “İyisin”, “sakin ol”, “hazır ol”, “gül”, “konsantre ol”, “odaklan”… gibi ifadeler kullanın.

6. Maçtan Sonra
Bitiş sesi çaldığında, bir sonraki maçın hazırlıklarına başlarsınız. Bir sonraki görevinizi daha iyi yapmanıza yardımcı olacak şeyler şunlardır:
• Görüşlere açık olun. Etkin olarak verilen ya da aradığınız görüşler sizler için çok değerlidir. Hatırlayın, hatalar yok, sadece sonuçlar var. Ve siz daha iyi sonuçlar elde etmek için ne yapacağınızı bulmak zorundasınız. Bunu yapmak için, iyi olanı güçlendirmek ve bugüne kadar yanlış olanı düzeltmek için, pozitif ve negatif tüm görüşlere açık olmalısınız. Fakat dikkatli olun. Görüşleri kabul edin, politik bir teşekkür edin ve sadece iyi etkilere sahip tarafsız görüşleri alın. Onların kendinize olan saygınızı mahvetmesine izin vermeyin. Sizler zaten yeterince iyisiniz.
• Yaptığınız hataları kabullenin. Hata yapmayanlar hakem üniforması olmayan kişilerdir. Bizler insanız. Açık ve net bir şekilde konuşursanız sizin hatalarınız üzerinde bile yardımcı olunabilir. Ancak mükemmel olduklarını düşünen vasat hakemlerle tanıştım. İstisna olun ve hatalarınızı kabul edin. Bunları düzeltmek için bu ilk adımdır.
Bu yazıyı kendimce faydalı buluyorum, fakat yazdığım her kelimeye inanmayın. İşinize yarayan kısımları alın ve gerisini önemsemeyin.
Her şeyden önce, hazırlık başarının anahtarıdır.” – Alexander Graham Bell


Peter PAPP
Fiba Hakemi,NLP Uzmanı
Çeviri: Ümit ŞİMŞEK
C Klasmanı Hakemi